O kváskovom chlebíku s Lenkou Mančíkovou

O kváskovom chlebíku s Lenkou Mančíkovou

O chlebe sa už toho popísalo veľa. Základná pravda však stále ostáva, a to že chleba sa nikdy nepreješ. O to viac chutí, keď sa ho naučíte piecť sami. O kváskovom chlebíku sme sa porozprávali s blogerkou, pekárkou, propagátorkou zdravého pečenia, mamou 3 detičiek a Rusovčankou v jednej osobe – Lenkou Mančíkovou.

Ahoj, Lenka. Už nejaký čas sledujeme tvoj blog o kváskom pečení. Je super, že táto dávna tradícia našich starých mám sa stáva opäť čoraz viac populárna. Stala si sa jej známou propagátorkou. Ako si sa vlastne ty sama dostala k pečeniu? Zapájaš do pečenia aj svoje deti?
Asi je to zdedené po mojej babke. Lebo ako viem a si pamätám, tak ona veľmi rada piekla. Piekla aj torty pre nás, vnúčatá. No a ja tiež rada pečiem, pretože mám veľmi rada sladké☺. Preto si ten koláčik aj rada upečiem. Láska k sladkému teda rozhodla, že som sa rozhodla piecť. Takto nejako to asi vzniklo. Snažím sa ale piecť zdravšie ako naše staré mamy a preto skúšam pri pečení rôzne náhrady múk, sladidiel či tuku.
No a či pečiem doma s deťmi? Keďže chcem mať rýchlo poriadok v kuchyni, tak s nimi nezvyknem často piecť. Aj keď Tamarka sa už rada pripojí a chce piecť aj sama.

Ty si sa v posledných rokoch stala vyhľadávanou odborníčkou na kvások a kváskové pečenie. Môžem potvrdiť, že ten, kto raz s kváskom začne, tak zistí, že je to istý druh alchýmie i vášne zároveň. Čo by si preto odporučila tým, ktorí chcú s kváskovaním začať?
Hlavne aby sa toho nebáli. Mám totiž stále pocit, že okolo kvásku sa vytvára nejaký strašiak. Že to dlho trvá, kým sa s ním človek naučí pracovať. Áno, to je síce pravda, ale všetko je otázka načasovania. A my ženy vieme veci časovať perfektne, takže si myslím, že sa to dá aj s troma deťmi a s robotou. A tiež dôležité je mať dobrý kvások. Rusovčania vedia získať kvások odo mňa. Nie som ďaleko, takže sa môžu zastaviť a prekážka v pečení je prekonaná. Pre tých ostatných je tu kvásková mapa, kde sú uvedení ľudia, ktorí kvások vedia darovať či poslať poštou. No a potom už iba mať trpezlivosť pracovať s ním. Nevzdať to pri prvých neúspechoch.

Máš aj nejaké konkrétne odporúčania pre prácu s kváskom?

Mnohé rady a odporúčania už nájdu záujemcovia aj na mojom blogu „kvások“. Dôležité je ale držať sa jedného informačného zdroja, aby sa v tom množstve odporúčaní nezamotali a neboli tie informácie vnímané zmätočne.

Na mnohé z otázok, ktoré sa viažu ku kváskovaniu, odpovedáš prostredníctvom sociálnych sietí či svojho blogu. Je preto asi logické, že vyústením tejto tvojej aktivity bolo vydanie knižky KVÁSOK. Je to ešte čerstvá novinka, preto by si mohla našim čitateľom povedať aj niečo o tom, ako sa toto útle, ale praktické dielko „rodilo“, aké všetky informácie tam záujemcovia o kváskovanie môžu nájsť a kto sú jej krstnými rodičmi.
Knižka sa dá kúpiť v bežných kníhkupectvách, ale aj u mňa v Rusovciach. Je k nej priložený aj sušený kvások a zľavové kupóny od mojich sponzorov. Kvások si čitatelia môžu vybrať, či chcú ražný alebo bezlepkový. To je vlastne taká super informácia pre tých, čo sú napríklad celiatici, že piecť sa dá aj s bezlepkovým kváskom.
No a knižka, tá vznikla rýchlo. Myšlienku o nej som mala v hlave už veľmi dlho, len som sa k tomu akosi nevedela dostať. A potom som zrazu stretla tú správnu osobu – moju vydavateľku – a už to išlo. Krstnou mamou knižky sa stala Silvia Horecká z Terapie jedlom, ktorú asi viacerí čitatelia budú poznať. Je známa zástankyňa zdravej stravy a ona sama kváskovala už asi v roku 1991, takže si myslím, že bola tou správnou voľbou na krst☺.
No a prečo vlastne tá knižka vznikla? Chcela som totiž mať knižku, ktorá sa normálne dá zbaliť do kufra aj s kváskom a ísť napríklad na dovolenku do Chorvátska, a taká na trhu nebola. Chcela som, aby bola s peknými fotkami a s takými akurát radami. A to sa mi snáď podarilo – zhrnúť v kocke všetko podstatné. Prvé reakcie, ktoré na knižku dostávam, sú totiž veľmi pozitívne.

Kniha pre všetkých, ktorí chcú začať s kváskovým pečením, ale stále sa nevedia odhodlať. Plná užitočných informácií, skvelých receptov, aj bezlepkových.

Máš teda za sebou aktívne tvorivé obdobie, po ktorom ti samozrejme doprajeme čas na „nadýchnutie“ a vychutnanie si pozitívnych odoziev na knižku. Ale môžeš nám aspoň prezradiť, či už v hlave nosíš plán aj na jej pokračovanie?
(Smiech.) Samozrejme, všelijaké nápady už sú, to však ešte neprezradím. Ale mám už s mojím tímom aj nápad na nový diel.

V Rusovciach žiješ so svojou rodinkou už niekoľko rokov. Snažíš sa hľadať nejakú inšpiráciu aj v „kuchyniach a receptároch“ starých Rusovčanov?
To je zaujímavá myšlienka. Rada sa nechám inšpirovať starými receptami. Nepoznám však starých Rusovčanov, preto budem rada, keby sa ku mne nejaký zaujímavý recept, s ktorým by som mohla ďalej pracovať, dostal.

A na záver otázočka: Ako je to u vás doma s ochutnávaním? Keďže ste vo vašej rodine všetci takí štíhli, tak ti naozaj len ťažko môžeme veriť, že pečieš tak často sladké.
No veru, snažím sa už piecť menej. Susedia ma už poznajú, že keď niečo upečiem tak im potom často aj tieto pokusy rozdávam. Ale ja ochutnávam veľa, lebo fakt milujem sladké.

Ak máte otázky ohľadom kvásku alebo chcete vyskúšať nové recepty, môžete Lenke napísať na:
www.zdravepecenie.sk , prípadne na FB stránke „KVÁSOK“.

Kvások je organická hmota, ktorá vzniká fermentačným procesom, kde aktívne spolu pôsobí múka s vodou a pri pomalom kvasení vzniká iný druh kvasenia ako pri droždí. Na rozdiel od droždia obsahuje zdraviu prospešné baktérie, ktoré náš organizmus chránia pred tráviacimi ťažkosťami, oslabením imunity či dokonca rôznymi alergiami.

Recept na obľúbený chlieb Lenkiných detí – Toastový chlebík

Recept na cca 900g chlieb:
200 g rozkvaseného špaldového celozrnného kvásku. (Pripravíme si ho z lyžice ražného kvásku, cca 100 g celozrnnej špaldovej múky a 100 ml vlažnej vody a necháme kvasiť na linke prikryté najlepšie počas noci. Môžete mať v chladničke aj už samotný špaldový kvások a ten rozkvasujete.)
TangZhong – 50 g bielej špaldovej múky (môže byť aj celozrnná), 180g vody alebo mlieka (môže byť aj pol na pol). Toto dobre zamiešame a zahrejeme, keď to začne hustnúť, vypneme, necháme vychladnúť a odložíme do chladničky odležať. Zvyknem to robiť vtedy, keď dávam rozkvasiť kvások.
150 g celozrnnej špaldovej múky (môže byť aj pšeničná)
200g špaldovej bielej múky
3 lyžice olivového oleja alebo masla
10 g soli
150 až 160 ml vody
Do misy si dáme všetky suroviny, dobre premiešame. Je najskôr trošku lepkavé, necháme vypracovať v mixéri alebo môžeme krátko vymiešať ručne. Na doske si krátko vypracujeme cesto prekladaním a hnetením, s použitím čo najmenšieho množstva múky, stočíme do požadovaného tvaru…. a dáme do maslom vymastenej obdĺžnikovej formy na pečenie. Veľkosť formy je 22cm. Prikryjeme igelitovou taškou a dáme kysnúť do chladničky, ja zvyknem dávať na celú noc. Ak chcete mať upečené čo najskôr, nechajte kysnúť na linke v teple. Do pár hodín bude vykysnuté a pripravené na pečenie. Cesto zväčší svoj objem, ale niekedy, keby sa Vám nezdalo, nezúfajte, v rúre určite vyskočí. Pečieme ako obvykle – v rozpálenej rúre na 250 stupňov prvých 10 až 15 minút a potom stiahneme teplotu na 200 stupňov. Po 20-tich minútach chlebík vyberieme a dopekáme mimo formu. Celkový čas pečenia je asi 35 až 40 minút.

 

Lucia Tuleková-Henčelová