Filozofia participácie bola zmenená a samotné hlasovanie naznačuje skôr boj o prestíž, než snahu o pritiahnutie ľudí. Napriek tomu hodnotíme tohoročný participatívny rozpočet kladne.
Prečo ?
Nápady na aktivity, teda projekty, ktoré sa zúčastnili verejného hlasovania, boli trojakého druhu. Tri projekty podal úrad, dva združenie Rusovčan a jeden projekt bol občiansky. V hlasovaní napokon zvíťazila výrazným náskokom šmykľavka na detskom ihrisku. Gratulujeme autorom projektu aj zúčastneným občanom. Bez ohľadu na nedostatky mechanizmu, výsledok bude po zrealizovaní slúžiť všetkým a to je najdôležitejšie.
V tomto prípade patrí chvála aj vládnym poslancom, ktorí si myšlienku participatívneho rozpočtu osvojili a náš pôvodný návrh v pozmenenej podobe napokon prijali.
…a prečo ?
Zároveň treba povedať, že podľa nášho názoru prvý ročník participatívneho rozpočtu nesplnil svoj cieľ. Nasledovné nedostatky navrhujeme v ďalších rokoch odstrániť.
- Zmysel participácie je v tom, aby sme pritiahli občanov k záujmu o svoje okolie. Náš pôvodný návrh predpokladal, že projekty budú realizovať občania, takže pôjde o podporu ich aktivít. Fakt, že projekty napokon realizuje úrad, úplne zmenil zamýšľanú filozofiu – namiesto „pomôžme občanom v ich aktivitách“ zostalo „rozhodnite, čo máme pre vás urobiť“. Vnímate ten rozdiel posolstva? Namiesto podpory aktívnych ľudí je výsledkom marketing.
- Ak sám úrad dáva podnety na občianske projekty, ktoré potom sám zrealizuje, ide tu o nepochopenie, čo je občianska aktivita. Úrad disponuje rádovo inými peniazmi na to, aby zveľaďoval obec. Ak bola za touto zmenou návrhu obava, či vôbec nejaké projekty prídu, bola zažehnaná a do ďalších ročníkov je podávanie projektov úradom nadbytočné.
- Hlas, podaný cez internet mal v občianskom hlasovaní len polovičnú váhu, takže predstavoval fakticky len polovicu hlasu. Rozumieme síce obave o falošné internetové hlasy, ale ide o riešenie, ktoré problém nerieši. Nami navrhovaný mechanizmus verejnej kontroly hlasovania bol nahradený čímsi, čo riešením nie je: ak by niekto chcel týmto spôsobom podvádzať, polovičná váha hlasu podaného cez internet by ho skôr motivovala k väčšiemu výkonu. Navyše, uprednostnenie osobného hlasovania na úrade v úradných hodinách znevýhodňuje pracujúcich, najmä ľudí z periférnych častí obce.
- Časovanie: termín podávania projektov sa nám podarilo presunúť z dovolenkového augusta na september, ale nabudúce bude určite lepšie stihnúť riešiť projekty už v zimných, prípadne jarných mesiacoch.
A na záver najdôležitejšie: participácia má zmysel ako nástroj vtiahnutia ľudí do záujmu o svoje okolie. Aby to fungovalo, musí celý proces sprevádzať úplná otvorenosť – musí byť cítiť, že myšlienka participatívneho rozpočtu je myslená úprimne. Hlasovanie, ktoré prebehlo, však naznačuje tvrdý boj o prestíž, kto vyhrá. Do ďalších ročníkov by bolo preto ideálne, ak by sa v tomto prípade aktivít zdržali tak OZ Rusovčan, ako aj my. Obe zoskupenia robia veľa iných vecí. V participatívnom rozpočte by sme mali povzbudiť skôr lokálne aktivity ľudí, ktorí ešte úplne nerezignovali a chcú niečo zlepšiť vo svojom okolí či celej obci. Zmyslom tohto nástroja by určite nemal byť politický boj.
Vlado Mokráň
Štatistika hlasovania: Výsledky hlasovania (rusovce.sk)